Різновиди млинців та їх особливості
Млинці – страва, яка нині користується величезною популярністю у різних народів. А яка ж масляна без них на столі? Не залежно від того, на дріжджах млинці приготовлені або на соді, зі сметаною або з ряжанкою, все одно ці ласощі вищі за всі похвали. Дуже смачні млинці з припеком, в яких нерідко використовуються дрібно нарізані гриби, варені яйця чи рибка. У такому випадку на сковороду виливається тіста менше, ніж зазвичай (тобто лист млинця робиться вдвічі тоншим).
Потім, тонким шаром на млинець, що смажиться, рівномірно насипається начинка. Після цього на майже готовий млинець знову наливається тонким шаром тісто. Через кілька хвилин перевертається і смажиться зворотним боком. А можливий і інший варіант приготування млинців із припеком, коли спочатку на сковороду викладається начинка, а потім заливається тістом (через деякий час млинець також потрібно перевернути).
А ще зараз дуже популярними стали торти з млинців на дріжджах (це коли замість коржів один на одного кладуть млинці, змащені кремом). Іноді замість крему використовується желе: загалом начинка — на любителя. Млинці їдять нині не лише у східній Європі… Французам до душі тоненькі млинці, американцям подобаються невеликі та товсті млинці, политі кленовим сиропом.
Звичайно, подавати цю страву можна не тільки так, але і з варенням або сметаною, а можна млинці поєднувати і з несолодкою закускою (беконом, сиром, ікрою). Нерідко млинці прикрашають фруктами та ягодами (бананами, полуницею, чорницею тощо). Але для того, щоб страва вийшла такою, що просто пальчики оближеш, потрібно не забувати добрих порад, наведених у цій статті. Отже, спочатку варто взяти на замітку те, що млинці краще випікати на сковороді з товстими стінками.
До того ж тісто потрібно виливати на добре розігріту сковорідку, змащену вершковим маслом або рафінованою соняшниковою олією. Іноді трапляється, що тісто пристає до сковорідки, і це означає, що або воно зроблено занадто рідким (необхідно додати борошна), або борошно куплено низької якості (можна додати манки), або сковорода погано прогрілася, або ж ви додали занадто багато цукру. У тісто для млинців варто додати пару ложок олії, а сковорідку лише трохи змастити жиром.
Малюкам сподобаються солодкі млинці, прикрашені фруктами, і створені у вигляді будь-яких кумедних звірят. Можете спекти для всієї родини млинці з гречаного борошна (саме вони раніше були найбільш популярні у Київській Русі). Такі млинці виходять дуже ніжними, пухкими та мають кислуватий смак.
Найбільш ароматними та пишними млинці будуть у тому випадку, якщо дріжджове тісто замішане на воді та молоці, які з’єднані у рівних пропорціях. До речі, замість молока можна використовувати кефір, ряжанку, сметану… Готові млинці змащуються вершковим маслом і ставляться у тепле місце.