Історія української вишиванки. Де купити вироби з вишивкою?
Українці почали прикрашати свій одяг дуже давно. Різноманітні візерунки з’являлися на тканині та шкірі у багатьох племен, які жили раніше на території сучасної України. На одязі скіфів, кіммерійців та сарматів, наприклад, нерідко знаходять малюнки квітів, людей, звірів, природних явищ. Прочитайте в цій статті про те, на що треба звертати увагу при виборі вишиванки.
Великий вплив на українську культуру мала і трипільська цивілізація. Вона існувала доволі давно, але було знайдено багато гончарних виробів цього народу з різноманітними візерунками (в основному, це хвилі та спіралі). Археологи вважають, що такі ж самі малюнки могли бути і на одязі трипільців, але нажаль льняні та конопляні вироби, які тоді застосовувалися в якості одягу, вже не зберіглися.
А багато століть пізніше за трипільців серед заможних сарматів був популярним одяг з шовку з золотавою вишивкою. Зображувалися на ній, в основному, символи багатства та плодючості.
До речі, якщо ви шукаєте вироби з принтами української вишиванки, то на міжнародній платформі Redbubble ви зможете знайти дуже гарні речі та замовити їх. Наприклад, ось ці:
https://www.redbubble.com/shop/ap/158514840
https://www.redbubble.com/shop/ap/158681582
До речі, говорячи про історію вишиванок, слід зазначити, що вишиті орнаменти навіть частенько знаходили на скіфських кам’яних бабах в українських степах. Серед давніх малюнків часто зустрічаються геометричні фігури (дуже поширені хвилясті лінії та зигзаги, а також кола та ромби), цяточки, меандри.
Вишивка стала дуже популярною і у часи Київської Русі. Сестра Ярослава Мудрого Анна навіть засновувала школи, де навчали цьому мистецтву. Також слід зазначити, що здавна в Україні використовувалися різноманітні техники вишивання: наприклад, «гладь» була і є розповсюджена по всій території країни, а «ретязь» (різновид «хрестика») дуже часто зустрічається на вишиванках у Західній Україні. З XVIII ст. там дуже затребуваними стали також вишиванки з бісером та стеклярусом. Наприклад, дуже гарно виглядають гердани (намиста, зроблені за допомогою цих матеріалів).
Великий вклад у популяризацію української вишиванки зробив письменник Іван Франко. Він часто одягав сорочку з вишивкою, а поверх неї діловий піджак. Сплеск патріотичності українців весь час посилювався: після Української революції 1917-1921 рр., періоду повстанців УПА 1942-1949 рр., Помаранчевої революції 2004 р., Євромайдану 2013-2014 рр., війни Росії проти України, що в новітній історії почалася в 2014 р. і триває ще й досі в 2024 році… Все це сприяло тому, що українці ще більше полюбили свою батьківщину та почали частіше носити вишиванки.